PDV (přidružená dřevařská výroba) ZBYTINY

Existence střediska PDV Zbytiny se datuje od počátku roku 1968. Toto bylo koncipováno tak, aby plnilo požadavky LZ Prachatice na dodávky řeziva a drobných dřevařských výrobků v rámci lesnictví (oplocenky, sněhové zábrany, řezivo všeho druhu atd.) z vlastních zdrojů a vlastními prostředky. Postupem času bylo středisko rozšiřováno a modernizováno na standardní pilařský provoz s možností a záměrem produkce pilařských výrobků pro širší spektrum odběratelů i mimo LZ. Po sloučení Lesních závodů Vimperk a Prachatice v roce 1997 spadá PDV Zbytiny pod LZ Boubín.

Celý provoz je v současné době rozdělen do čtyř výrobních uzlů, a to: „Stará pilnice (rok výstavby 1971),“Nová pilnice a Přířezovna“(rok výstavby 1992) a “Truhlárna“ (rok výstavby 2008). Poslední jmenovaná byla zřízena převedením a dovybavením původní truhlárny v Těšovicích do Zbytin se záměrem vybudování komplexního střediska s tezí: „od prkna až po nábytek pod jednou střechou“.

Strojní vybavení pilařského provozu čítá jako hlavní stroje kmenovou pásovou pilu ESTERER 1600, rámovou pilu G 56 M Královopolské strojírny. Dále pak rozmítací pilu JRPV 180 Dřevostroj Čkyně a kapovací a rozmítací linku STORTI Multibi 18 B. Technologie je vybavena omítací a třídící linkou bočního řeziva pro oba hlavní stroje.

Piliny jsou soustřeďovány vzduchotechnickými systémy do dvou uzavřených sil, štěpka a pilařské odřezky jsou skladovány na zpevněných plochách. Manipulace s materiálem je realizována pomocí čelního nakladače LIEBHERR L 524 a VZV DESTA TXK 3522.

Současná kapacita pilařského provozu je 17 000 m3 ročně v jednosměnném provozu. Zpracovaná hmota se skládá z více jak 90% z výřezů 3 – 5m délky III. třídy jakosti. Původ této hmoty je výhradně z produkce LZ Boubín. Páteřním programem výroby je hrubý paletový přířez, stavební řezivo, zakázková výroba krovů (do 10m délky) a v neposlední řadě pořez ve mzdě pro cizí. Dále pak výroba pro požadavky lesnictví, jako jsou oplocenky, svodnice apod.

Truhlárna je vybavena plně automatizovanou horkovzdušnou sušárnou SLR – 6 Kovos Nový Knín, a dalším, standardním strojním vybavením. Sušárna je vytápěna dřevním odpadem z vlastních zdrojů Programem je převážně výroba atypického tesařsko – truhlářského sortimentu na zakázku, jako jsou například pergoly, zahradní nábytek, konstrukční tesařská díla a v neposlední řadě i výroba kuchyní, nábytku a kancelářského vybavení z masivního dřeva, ale i plošných materiálů.